Skip to main content
AktuelltOmvärld

Två nya lokala nöjes- och kulturverksamheter etableras i Nyköping

Inlagt av 11 augusti, 2021No Comments

Ur förra årets svåra situation för restaurang- och eventbranchen reser sig nu Nyköpingshus och Grönborgs och etablerar två helt nya nöjes- och kulturverksamheter i Nyköping. Det har varit minst sagt hektiskt mellan varven under sommaren med att ta fram strategi, planering, tillägg på hemsidor och kampanjer i sociala medier och annonsering på Google.

Det är lika roligt som utmanande att jobba med både Per Karlsten och Carola Hellgren, två sanna visionärer och entreprenörer och som jobbar med två helt olika inriktningar. Det ligger ett enormt arbete bakom det som nu blir ett förverkligande av dessa visioner.

Resultatet talar för sig självt med en späckad eventkalender de närmaste veckorna:

Onsd 11/8 (ikväll) Tributekväll med Jamladies | Nyköpingshus
Torsd 12/8 Blueskväll med Ola Insulander & BOM | Nyköpingshus
Torsd 12/8 Allsång med Kikki Danielsson & Mathias Holmgren | Grönborgs

Torsd 19/8 Allsång med Charlotte Perelli & Richard Herrey | Grönborgs
Fred 20/8 Dinnershow Krig, Fred & Kärlek | Nyköpingshus
Fred 27/8 Blueskväll med Mojo Express | Nyköpingshus
Fred-Lörd 27-28/8 Stolt Mat & Dryckesfestival | Nyköpingshus

Rykande färska datum från Slottskrogen/Nyköpingshus:
Onsd 29/9 Janne Åström & Medborgarna
Torsd 28/10 Janne Åström & Medborgarna

På Nyköpingshus snackas det även om en ny show senare i höst med succétrion Jamladies, fler jazz- och blueskvällar och på Grönborgs snackas det om en nyårskonsert.

Information och bokning:

Slottskrogen

Allsång på Grönborgs